• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/groups/tumradder/
 • https://twitter.com/TumradDernegi
LOGOMUZ
Genel Başkandan
 Heybet ASLANOĞLU
Genel Başkan
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği

Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No.7 Günay İş Hanı K.3/40 
Bakırköy/İSTANBUL

Tel - Fax:
0 (212) 530 30 23

Gsm:
Heybet ASLANOĞLU(Başkan)
0 532 292 46 27

E-Posta:
tumradder@gmail.comRADYOLOJİ ANDI
İŞ-BECAYİŞ İLANLARI
İŞ İLANLARI
KANAL RADYOLOJİ
SAĞLIK ÖRGÜTLERİ EK ÖDEMELERDEKİ ADALETSİZLİĞİ PROTESTO ETTİ

İTO, SES, TDB, DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ücret adaletsizliğini protesto etti.

İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), İstanbul Diş Hekimleri Odası (TDB), DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) bir araya gelerek basın açıklaması ve alkışlı protesto eylemi yaptı.

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sultangazi ek binası polikinlik girişinde yapılan eylem, koronavirüs salgını nedeniyle fiziki mesafe kuralına dikkat edilerek gerçekleştirildi. Basın açıklaması öncesinde, salgında yaşamını yitiren sağlık emekçileri için saygı duruşunda bulunuldu. "Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler. Hakkımız olan 3600 ek gösterge, temel ücret, yıpranma hakkı, kadrolu güvenceli çalışma hakkımızı istiyoruz" pankartının açıldığı eylemde, "Çalışırken ölmek istemiyoruz", "Eşit işe eşit ücret", "Ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın", "Performansa hayır" dövizleri taşıdılar. Sağlık emekçileri sık sık "Çalışırken ölmek istemiyoruz", "Performans sağlığa zararlıdır" sloganı attı.

"DÖNER SERMAYE VE PERFORMANS SİSTEMİ KALDIRILSIN"

İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, pandemi sürecinde hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anarak başladığı sözlerine şöyle devam etti:

"Herkes risk altında çalıştı. Dağıtım son derece adaletsiz olduğunu söyleyebiliriz. Adaletli bir dağıtım olmadı. Bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesini ve adaletli olarak dağıtılmasını istiyoruz. Yeni döneme döndüğümüzde ise hastanelerde döner sermaye ve performans sisteminin kaldırılmasını talep ediyoruz."

"YAŞATMAK İÇİN HAYATIMIZDAN OLMAK İSTEMİYORUZ"

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu ise şunları söyledi:"Sağlık emekçileri olarak bu tavandan ek ödemeyi biz talep etmedik. Bu bize bakan tarafından vadedildi. Ancak çalışma hayatının her alanında bir çok adaletsizlik görüyoruz. Bunun bu denli adaletsiz bir şekilde dağıtılmasını beklemiyorduk. Adil bir şekilde dağıtılmasını bekliyorduk. Bizler kandırıldık. Öncelikle güvenli bir çalışma ortamı istiyoruz. Bizler yaşatmak için buradayız. Yaşatmak için hayatımızdan olmak istemiyoruz. Artık bu haksızlığa 'dur denilsin' diye buradayız. Performans sisteminin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Biz güvenli bir çalışma ortamı istiyoruz."

"ALKIŞ YETMİYOR, HAKLARINI VERİN"

Ortak basın açıklamasını DİSK Devrimci Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir yaptı. Demir, sağlık bakanlığı “müjde, ödül” olarak isimlendirdikleri ek ödemeyi ne yazık ki adaletsiz bir şekilde dağıtma seçeneğini seçtiğini söyledi. Sağlık emekçilerinin yıllarca özlük hakkı ve insanca yaşama yetecek maaş taleplerini kulak ardı edildiğini ifade eden Demir, iktidarın salgınla birlikte şov yaparcasına tüm sağlık emekçilerine ek ödemeleri tavan olan yüzde 100 üzerinde yapacağını ilan ettiğini hatırlattı. Demir, “Sağlık bakanı ardından herkes için eşit risk yok o yüzden herkese eşit ödeme yapamayız diyerek sağlık emekçilerini rencide etmekle kalmadı aynı zamanda söylediklerini de ters yüz etti. Şu çok açık ki sağlık emekçilerinin talebi kendilerine Covid-19 pandemisi ile mücadele için 3 ay süreyle 'ödül' olarak verilecek ek ödeme değildi” dedi.

Sağlık emekçilerine üç ay süreyle verileceği ifade edilen ek ödemeler performans sistemi baz alınarak yapıldığı için ne yazık ki büyük bir adaletsizliğe neden olduğunu belirten Demir, “Bir çok sağlık çalışanı bu ödemeden yararlanamamış, yine bir çok sağlık çalışanı cüzi ödemeler alabilmiştir. Biliyoruz ki; artık koronavirüs her yerde, ayrım yapılmaksızın bütün sağlık emekçileri için bulaş riski söz konusu. Bu nedenle sağlık emekçilerinin arasında yaptığınız ayrımcılığın ve bu adaletsizliğin ana sebebi olan performans sistemine derhal son verilmeli. Tüm sağlık emekçileri için uzun süredir talep ettikleri yoksulluk sınırının üzerinde temel ücret artışı sağlanmalıdır” diye konuştu.

TALEPLER

“Sağlık emekçilerinin talebi üç ay sürecek adaletsiz ek ödeme değil, insanca yaşam için temel ücret artışıdır” taleplerini şu şekilde sıraladı:

 • Temel ücretin en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmeli
 • Üç ay tavandan yapılacağı duyurulan ek ödemelerin tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ve meslek grupları ve istihdam biçimleri arasında adaletsizliğe neden olmayacak şekilde ödenmeli.
 • Fiili Hizmet Süresi Zammı (yıpranma payı) sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan bütün emekçileri ve geçmiş çalışma sürelerini de kapsayarak şekilde 5 yıla 1 yıl olarak düzenlenmeli
 • Salgın döneminden kaynaklı olarak artı 1 yıl yıpranma payı hakkımız verilmeli
 • Covid-19 enfeksiyonu geçiren sağlık emekçisinin zararının tanzimi için ‘mesleki risklere bağlı ortaya çıkan hastalık’ olarak kabul edilip, iş kazası/meslek hastalığı olduğuna dair düzenlemeler derhal yapılmalı
 • Ek gösterge rakamlarının sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan tüm emekçileri kapsayarak, en az 3600 ek gösterge olacak şekilde kademeli olarak yükseltilmeli
 • Sağlık alanında yeni atamaların kadrolu, güvenceli yapılmalı, 4B 4C 4D sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil vb. istihdam modelleri ile çalıştırılan bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçileri 4A kadrosuna geçirilmeli.
 • Haksız ve hukuksuz görevlendirmeler ve sürgünler derhal durdurulmalıdır.”

Açıklamanın ardından bir dakikalık alkış eylemi gerçekleştirildi.

FOX HABER VİDEOSU tıklayınız>>>>>
KONUYLA İLGİLİ HABERLER

Evrensel Gazetesi Haberi tıklyınız

SÖZCÜ Gazetesi Haberini tıklayınız

FOX ANA HABER

Yeniçağ Gazetesi Haberi tıklayınız

Yeniyaşam Gazetesi Haberi tıklayınız

İleri Haber Sitesi tıklayınız

  
222 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın